15.4.2021

Krosové koloběžky od Kickbiku - díl II.

Honza Vlášek ModelyZačátečníciPokročilí
Velké krosky od Kickbiku - nejen pro adrenalinové šílence... pokračování dvoudílného povídání o koloběžkách do terénu...

minulém díle jsme se zaměřili na malé krosky od Kickbiku. Tedy koloběžky se zadním kolem 20“. Jak jsou na tom ale „velké“ krosové stroje? Úvodem krátké video o krosovém ježdění, aneb jak se dá na koloběžce zablbnout v terénu.

Co na to Hannu Vierikko

Ač se to nezdá, otec Kickbiku Fin Hannu Vierikko svými nápady již dlouhá léta udává směr, kterým se koloběžky ubírají. Nejen že kdysi dávno vymyslel koloběžku s malým zadním kolem, ale před pár lety nasměroval vývoj i ve světě velkých krosových strojů. Na trh přivedl jako první FAT MAX, koloběžku s fatbikovými pneumatikami, které se mnozí nejprve smáli, aby ji později také začali vyrábět. O rok později začal sériově vyrábět i Cross 29er, stroj s poměrem kol 29x26“, taktéž později následovaný výrobci napříč trhem.

„Velká koloběžka v terénu dává logiku,“ říká Láďa Bartůněk, který se krosovým ježděním a stavbami krosových koloběžek všeho druhu dlouhodobě zabývá. „Je sice o něco těžší, než její menší sestry (i když ani to nemusí být nutně pravda), ale zato drží lépe stopu v zatáčkách a na rovinatějších úsecích vítězí setrvačnost velkých kol. Při rychlejší jízdě pomůže, při pomalejší udivuje pohodlím.“

KICKBIKE RENEGADE

Stejně jako u koloběžek s dvacítkovým kolem vzadu, je nutné vždy zvažovat, jaká světlost koloběžky vám bude vyhovovat nejvíce. Pokud chcete jezdit na delší krosové a terénní výlety, může se vám hodit stroj typu Kickbike Renegade, což je vlastně gravel koloběžka. Nižší nášlap oceníte na šotolině a zpevněných cestách, v těžším terénu budete samozřejmě více škrtat a jízda nebude tak pohodlná jako na klasických kroskách, ale i tak projedete vše. Důkazem budiž, že koloběžkový velmistr Tomáš Pelc se právě na tomto stroji chystá na adventure závod Etapák – Cíl neznámý.

Renegade v péči mistra Rollo ligy Tomáše PelceRenegade v péči mistra Rollo ligy Tomáše Pelce Renegade - gravel, který zvládne kdejaký trailRenegade - gravel, který zvládne kdejaký trail

„Vyzkoušel jsem si, že Renegade projede opravdu i to největší Etapákové peklo. V těžkých úsecích musím sice dávat pozor, ale zato v přejezdech na šotolině a asfaltu mi to vynahradí,“ říká mistr Rollo ligy Pelc, který si brousí zuby také na vítězství v Etapáku.

Renegade na trase adventure závodu Etapák - Cíl neznámýRenegade na trase adventure závodu Etapák - Cíl neznámý

KICKBIKE CROSS 29er

Těm, kteří upřednostňují lepší průjezdnost terénem, větší stabilitu nebo pohodlí, však padne lépe do ruky Cross 29er. Pevná karbonová vidlice, kola 29x26“, hydraulické brzdy a váha pod deset kilo.

„To je opravdová kroska, která vás podrží ve sjezdech a povozí po rovině.“ říká Láďa o svém oblíbeném stroji. „Gravelový Renegade vychází z rámu silničního Race MAX 28, ale 29er je primárně krosový rám, na kterém můžete při vhodně zvolených komponentech a rozumném důvodu postavit koloběžky s koly nejen 29x26, ale také 27x5x26 nebo 26x26“. Když sáhnete trochu hlouběji do kapsy, můžete se s ním dostat třeba až pod osm kilo, a to je v terénu velmi znát.“

29er byl původně vyvinut jako musherský stroj29er byl původně vyvinut jako musherský stroj 29er v akci29er v akci

KICKBIKE HELLCAT

Hellcat je pak vypiplanější nadstavbou sériového 29er. Rám a vidlice stejné, lepší brzdy, lehčí kola, bezdušové pláště a širší řídítka. Vše pro lepší ovladatelnost, rychlejší jízdu a bezpečnější sjezdy. Komponenty dle osobních preferencí každého jezdce – mechanické/hydraulické brzdy, hrubší/jemnější vzorek plášťů, výška a šířka řídítek, gripy. Škála je poměrně široká, Shimano, Avid, Vittoria, Schwalbe, Continental, Tufo, Kenda a další. V nejlehčí variantě se dá dostat k hranici 7,8kg, která silnička to má?

HellcatHellcat Hellcat se svým otcem Láďou BartůňkemHellcat se svým otcem Láďou Bartůňkem HellcatHellcat

KICKBIKE FAT MAX

A závěrem ještě zmínka o Kickbike FAT MAX, což je parádní věc nejen na blbnutí. Překvapivě se s ní dá jezdit i jinde než z kopce. Přestože fatbikové pláště vypadají obrovské, koloběžka váží přijatelných 12 kg. Do kopce to sice není to pravé, ale ve sjezdu si nebudete muset dělat vrásky vůbec s ničím. Prolítal jsem s Fat Maxem opravdu hodně lesů a zábavy si s ním užil kopec. Před pár lety jsme s ním vyjeli bez zastavení třeba z Harrachova na Dvoračky, což je docela pekelný kopec. Takže i do kopce to jde, ne že ne. Koneckonců můžete vyzkoušet jednoduše – ve skiareálech v ČR se jich vyskytují stovky. Zkuste třeba Klínovec, Rokytnici, Špindl, Dolní Moravu a další.

FAT MAX - kromě jízdy je vhodný také na fotografování:)FAT MAX - kromě jízdy je vhodný také na fotografování:)

Teď už jen poslední otázka. Velkou nebo malou krosku? Ještě jednou si pečlivě přečtěte oba krosové články, koukněte na videa a… rozhodněte se sami. Každý podle svých preferencí, stylu jízdy a hloubky kapsy. Ať zvolíte jakoukoliv, nebudete zklamáni...